Ovi spisi Branislava Nušića okupljaju njegove putopisne, publicističke i besedničke tekstove nastale tokom boravaka na Kosovu, u Makedoniji i drugim južnim krajevima Balkana krajem 19. i početkom 20. veka. Za razliku od njegovih satiričnih i komediografskih dela, ovde se Nušić pojavljuje kao ozbiljan posmatrač društvenih, nacionalnih i kulturnih prilika.
U tekstovima Kosovo i S Kosova na sinje more Nušić svedoči o teškom položaju srpskog stanovništva, istorijskom pamćenju i nacionalnoj borbi, dok Sa obala Ohridskog jezera donosi lirskije, putopisne zapise prožete istorijom i simbolikom prostora. Različiti spisi i besede okupljaju njegove govore i članke sa izraženom patriotskom i kulturnom notom.
Ova dela imaju veliku dokumentarnu i kulturno-istorijsku vrednost, pokazujući Nušića kao angažovanog pisca, svedoka vremena i učesnika u oblikovanju nacionalne svesti.